20 snelle elektrische waterbusjes op stelten voor Noorwegen
Het Noorse vervoersbedrijf Boreal heeft bij de Zweedse botenbouwer Candela 20 elektrische hydrofoil‑ferries besteld. De vaartuigen verminderen het energieverbruik en de emissies op regionale snelveerdiensten.
Net als op de weg is in Noorwegen ook op het water al veel verkeer over op volledig elektrische aandrijving. Dit geldt ook voor de grotere autoveerboten op de Noorse fjorden.
Hoe sneller een schip vaart, hoe hoger het energiegebruik. Passagiers met haast zijn daarom vrijwel overal nog aangewezen op dieselaangedreven snelveerboten. De schepen van Candela hebben hydrofoils, die het vaartuig vanaf een snelheid van 18 knopen (33 km/h) uit het water tillen. Hierdoor neemt de waterweerstand sterk af en daalt het verbruik sterk.
Dankzij het lagere energieverbruik is een elektrische aandrijving nu wel haalbaar voor de snelle veerboten, die tot 25 passagiers vervoeren bij een kruissnelheid van 25 knopen (±45 km/h). De schepen hebben bij deze kruissnelheid een bereik van 75 kilometer, dankzij een accu van 380 kilowattuur. Deze laadt aan een standaard-snellader voor auto’s in een goed uur vol. Boreal ontvangt de eerste schepen volgend jaar. De rest van de order volgt voor 2030.
De hydrofoils hebben als extra voordeel dat de schepen nauwelijks golfslag veroorzaken. Dit maakt het – in ieder geval in theorie – mogelijk om ook op de kruissnelheid te varen op rivieren of in havens waar de snelheid voor conventionele schepen vanwege de risico’s en oeverslijtage door golven sterk beperkt is.
Bron: Candela, Ferry Shipping News / Imagecredit: Boreal
Ontdek meer van WattisDuurzaam.nl
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.
